Redakcja LAtleci.pl prosi o wyłączenie wtyczki Adblock, aby reklamy wyświetlane na stronie były widoczne. To nic nie kosztuje, a pomaga w utrzymaniu strony!

Plebiscyt IAAF na lekkoatletę roku 2017 – nominowani (biegi średnie i długie) - LAtleci.pl

Plebiscyt IAAF na lekkoatletę roku 2017 – nominowani (biegi średnie i długie)

Zostało pięć dni do głosowania na najlepszego lekkoatletę i lekkoatletkę 2017 roku w plebiscycie IAAF, więc przedstawiamy wam bliżej sylwetki nominowanych.

W dzisiejszym artykule skupimy się na nominowanych zawodnikach i zawodniczkach specjalizujących się w biegach średniodystansowych oraz biegach długodystansowych.

Almaz Ayana (Etiopia)

Została zmuszona przez kontuzję do rozpoczęcia sezonu trochę później niż oczekiwała co oznacza, że nie była w stu procentach przygotowana, do sezonu, a co za tym idzie do docelowej imprezy jaką były dla niej niewątpliwie Mistrzostwa Świata w Londynie, które okazały się jej pierwszym i jedynym startem w sezonie. W biegu na 10,000 metrów ruszyła przed siebie i zdobyła złoty medal z przewagą 46 sekund nad drugą zawodniczką oraz najlepszym czasem na świecie w tym roku – 30:16.32. Tydzień później dołożyła wicemistrzostwo świata w biegu na 5000 metrów.

Mo Farah (Wielka Brytania)

W tym sezonie na własnym terenie zdobył swój szósty tytuł Mistrza Świata oraz ósmy medal ze światowego czempionatu. Był pod wielką presją trzech zawodników, a zwłaszcza Joshuy Cheptegei, którzy przycisnęli go na ostatnim okrążeniu biegu na 10,000 metrów, ale Mo Farah pokazał swoją siłę wygrywając z najlepszym czasem na tegorocznych listach światowych – 27:49.51. Zakończył stadionową karierę zdobywając srebrny medal w biegu na 5000 metrów oraz zwyciężył w cykl IAAF Diamond League też po niezapomnianym finishu w szwajcarskim Zurichu.

Elijah Manangoi (Kenia)

W każdym biegu, w którym brał udział na dystansie 1500 metrów w tym sezonie ani razu nie ukończył rywalizacji poza pierwszą trójką w tym także podczas Mistrzostw Świata w Londynie gdzie zdobył tytuł mistrzowski. Wygrał także prestiżowy bieg podczas mityngu z cyklu IAAF Diamond League rozgrywanego w Monako z najlepszym czasem w tym roku na świecie i dziewiątym w historii tego dystansu – 3:28.80.

Hellen Obiri (Kenia)

W 2017 roku na swoim koronnym dystansie 5000 metrów została niepokonana co poskutkowało zdobyciem tytułu Mistrzyni Świata. Kenijska biegaczka ustanowiła rekord swojego kraju na tym dystansie, który jest także najlepszym wynikiem w tym sezonie na świecie – 14:18.37. Jest też tegoroczną liderką list światowych na dystansie 3000 metrów z czasem 8:23.14 oraz końcową triumfatorką cyklu IAAF Diamond League.

Caster Semenya (Republika Południowej Afryki)

Wyśrubowała w tym sezonie już rekord zwycięstw z rzędu do liczby dwudziestu wygranych biegów na 800 metrów. Jedno z nich oczywiście padło podczas Mistrzostw Świata w Londynie gdzie poza zdobyciem złotego medalu ustanowiła najlepszy wynik w tym roku na świecie – 1:55.16. Do złotego medalu dołożyła jeszcze brązowy krążek na dystansie 1500 metrów oraz zwycięstwo w cyklu IAAF Diamond League. Poza tym ustanowiła także rekord świata na dystansie 600 metrów czasem  – 1:21.77.