Redakcja LAtleci.pl prosi o wyłączenie wtyczki Adblock, aby reklamy wyświetlane na stronie były widoczne. To nic nie kosztuje, a pomaga w utrzymaniu strony!

Plebiscyt IAAF na lekkoatletę roku 2017 – nominowani (wieloboje i rzuty) - LAtleci.pl

Plebiscyt IAAF na lekkoatletę roku 2017 – nominowani (wieloboje i rzuty)

Zostały trzy dni do głosowania na najlepszego lekkoatletę i lekkoatletkę 2017 roku w plebiscycie IAAF, więc przedstawiamy wam bliżej sylwetki nominowanych.

W dzisiejszym artykule skupimy się na nominowanych zawodnikach i zawodniczkach specjalizujących się w konkurencjach wielobojowych oraz rzutowych.

Anita Włodarczyk (Polska)

Królowa rzutu młotem oraz rekordzistka świata, która już trzeci rok z rzędu pozostaje niepokonana w swojej konkurencji. Potwierdziła swoją hegemonię zdobywając trzeci tytuł mistrzyni świata oraz dorzucając do tego zwycięstwo w cyklu IAAF World Hammer Throw Challenge. Podczas tego sezonu miała dziewięć konkursów oraz trzydzieści jeden prób poza granicę 77 metrów, które w tym sezonie nie zdołała przekroczyć żadna z jej rywalek. Jej tegoroczny rzut na odległość 82,87m jest drugim wynikiem zaledwie 11 centymetrów gorszym od najlepszego w historii kobiecego rzutu młotem.

Paweł Fajdek (Polska)

Co tu dużo pisać, prawdziwy dominator w męskim młocie. Z powodzeniem obronił tytuł mistrza świata w Londynie stając się pierwszym zawodnikiem w historii, który zdobył trzy tytuły Mistrza Świata w tej konkurencji. W tym sezonie wygrał 15 na 16 konkursów w których startował, w tym na Uniwersjadzie oraz na Drużynowych Mistrzostwach Europy oraz w jedenastu z nich posłał młot poza granicę 80 metrów. Wygrał cykl IAAF World Hammer Throw Challenge podczas którego na mityngu w Ostrawie uzyskał najdalszy rzut w tym roku na świecie – 83,44m.

Sandra Perković (Chorwacja)

Ponownie także w tym sezonie była wiodącą postacią żeńskiego rzutu dyskiem. Zdobyła tytuł mistrzyni świata z wynikiem 70,93m, który był najdłuższym podczas światowego czempionatu od 1991 roku. Zwyciężyła w cyklu IAAF Diamond League oraz wyśrubowała swój rekord życiowy do 71,41 metrów, który był najlepszym rzutem na świecie od 1992 roku. Jej autorstwa w tym sezonie jest także 10 najdalszych rzutów na świecie.

Nafissatou Thiam (Belgia)

Rozpoczęła rok 2017 od zdobycia mistrzostwa Europy w pięcioboju na hali z najlepszym wynikiem na świecie 4870. Podczas wielobojowego mityngu w Gotzis ustanowiła swój nowy rekord życiowy, rekord kraju oraz trzeci wynik  w historii siedmioboju fenomenalnym wynikiem 7013. Zwieńczeniem bardzo dobrego sezonu było zdobycie tytułu mistrzyni świata w Londynie.

Johannes Vetter (Niemcy)

W początkowej fazie sezonu został uznany drugim w kolejności Niemieckim oszczepnikiem, lecz z biegiem czasu stał się niekwestionowanym numerem jeden nie tylko w Niemczech, ale i na świecie co potwierdził zdobywając tytuł mistrza świata w Londynie. Podczas mityngu w szwajcarskiej Lucernie posłał oszczep na drugą odległość w historii tej konkurencji – 94,44m dodatkowo przekraczając podczas tego konkursu w każdym rzucie barierę 90 metrów.

Zdjęcie: Adam Kowalski/KowalskyPhotos