Redakcja LAtleci.pl prosi o wyłączenie wtyczki Adblock, aby reklamy wyświetlane na stronie były widoczne. To nic nie kosztuje, a pomaga w utrzymaniu strony!

Skarpety kompresyjne. Nowe możliwości czy efekt placebo? - LAtleci.pl

Skarpety kompresyjne. Nowe możliwości czy efekt placebo?

Długie skarpety to coraz częstszy element lekkoatletycznej garderoby. Jedni wierzą w ich moc sprawczą, drudzy zakupują ze względu na kolor. Podkolanówki i popularne rękawki to ozdoba, legalny doping czy zwykły efekt placebo?

Jak działają?

Głównym zadaniem skarpet i opasek kompresyjnych jest poprawa krążenia żylnego, a co za tym idzie – poprawa wydajności pracy serca. Odpowiednio mocny ucisk korzystnie wpływa na transport substancji odżywczych do mięśni, co skutkuje poprawą ich metabolizmu i zwiększoną wydolnością. Materiał, z którego wykonuje się skarpety chroni przed przegrzaniem, sprawia, że skarpeta dopasowuje się do nogi i nie spada podczas wysiłku. Co na to naukowcy? Po jednym z ultramaratonów organizowanych na terenach Afryki Południowej przeprowadzono testy wśród biegaczy, którzy zdecydowali się na start w skarpetach i opaskach kompresyjnych i tych, którzy wybrali ich tradycyjną wersję. Jak się okazało, biegacze startujący w kompresyjnym dodatku uzyskali średnio lepsze wyniki, w ich mięśniach potwierdzono dużo mniejsze uszkodzenia i regenerowali się znacznie szybciej niż ich koledzy.

Kompresja kompresji nierówna

Niestety nie wszystkie skarpety i opaski kompresyjne spełniają rolę prawdziwej kompresji. W miarę rosnącej popularności skarpet i opasek wśród sportowców, na rynku pojawiła się bielizna uciskowa, która funkcjonuje jako tańszy zamiennik prawdziwych skarpet i opasek kompresyjnych. Jak wybrać dobre skarpety? Ważne, żeby podczas zakupu skarpet kompresyjnych kierować się nie rozmiarem stopy, ale obwodem łydki. Niektóre z dostępnych modeli są podzielone według rozmiarów klasycznych skarpet. Niestety taki podział jest nietrafny, ponieważ rozmiar stopy nie determinuje wielkości łydki, która z perspektywy skarpet kompresyjnych jest równie ważna. Jedną z najpopularniejszych firm oferujących prawdziwą odzież kompresyjną jest marka CEP. Ceny wahają się tam od 100 do 200 złotych.